Slideshow CK

Привітання
Дорога до району та районного центру
Курган Огуз
Найвищий скіфський курган в Причорномор'ї Україні - могила скіфського царя IV століття до н. е.
Районна державна адміністрація
74701, Херсонська обл., смт.Нижні Сірогози, вул.Садова, 7, тел.: 05540-2-11-81, факс: 8-05540-2-14-59
Нижні Сірогози
Початок центральної вулиці
Пам'ятник "Скорботна мати''
Меморіал на честь воїнів, які захищали та визволяли район у роки Другої Світової війни
Вулиці районного центру
Школа в районному центрі
Нижньосірогозька ЗОШ I-III ступенів
Аграрні масиви району
Косовиця зернових
Збирання пшениці - основної зернової культури району
Нижньосірогозький район
Краса весняного квітування в степу
Святкування ювілею
Відзначення 200-річчя від заснування Нижніх Сірогоз
Вулиці селища
Біле вбрання дерев навесні
Водойми в центрі селища
Курган ''Козел''
Скіфська могила в степах біля села Новоолександрівка Нижньосірогозького району
Сільськогосподарські угіддя района
Соняшник - основна олійна культура в Нижньосірогозькому районі

Нижньосірогозький район – один з найвіддаленіших районів Херсонщини, розташований у її північно-східній частині. Грунтово-кліматичні умови району сприятливі для вирощування більшості сільськогосподарських культур. На його території знаходиться найбільша з балок області – Балка Великі Сірогози (її довжина на території Херсонщини становить 65 км), яка має статус природно-ландшафтного заказника місцевого значення.

Площа району становить 1,2 тис. кв. км. Населення 16322 чоловік.

Селищній та 13 сільським радам району підпорядковано 25 населених пунктів.

Район розташований на перехресті шляхів, що прокладали різні кочові племена. Нині про це свідчать скіфські кургани Огуз, Малий Огуз, Козел, Дєєв, які становлять велику історичну цінність. В них було знайдено чимало золотих прикрас тонкої ювелірної роботи, котрі можна тепер побачити у багатьох музеях світу.

В період з 1800 по 1812 роки на території Сірогозщини з’явилися перші поселенці. Адже це було досить примітне місце, саме тут Муравський шлях підходив до балки Великі Сірогози – поблизу одного з головних орієнтирів – кургану Огуз, де сходилося декілька чумацьких шляхів. Саме це зумовило виникнення багатьох нинішніх населених пунктів району.

Відлік свого існування Нижні Сірогози ведуть з 1812 року. В 1923 році  населеному пункту було присвоєно статус районного центру.

З 1932 року в районі почала виходити газета. Це була значна подія в політичному і культурному житті Сірогозщини. Вже з перших номерів газета, що дістала тоді назву «Червоний промінь», і першим редактором якої був Микола Лопань, стала народною трибуною. І в цьому заслуга журналістів, редакторів, що в різні часи очолювали колективи. Зокрема, Кутіщев Віктор Микитович (1931) тридцять шість років був редактором районного видання. В 1973 році його було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора, а в 1986 році – Грамотою Президії Верховної Ради Української РСР. Він – член Національної спілки журналістів України, член міжрегіональної Спілки письменників, автор більше двадцяти поетичних та прозових збірок.

Різні часи пережив наш край, але і під потрясінь, і в часи розбудови він завжди піднімалася завдяки працелюбству, розуму та любові своїх синів і дочок.

Під час Великої Вітчизняної війни Сірогозщина майже два з половиною роки перебувала під німецькою окупацією та вже через рік після визволення було відновлено роботу всіх сільськогосподарських підприємств, які працювали на території району до початку фашистського поневолення.

Сірогозці свято бережуть пам'ять про всіх, хто захищав і визволяв рідну землю від фашизму. На території району споруджено 8 меморіалів та 5  пам’ятників воїнам-землякам і солдатам-визволителям. Найвеличніший з них – збудований у 1980 році меморіал «Скорботна мати», що в смт Нижні Сірогози.

З 1960 року Нижні Сірогози віднесено до категорії селищ міського типу. З цього часу тут відбулися суттєві зміни: на головних вулицях покладено асфальтове покриття, збільшилася протяжність водомережі, збудовано кінотеатр, універмаг, готель, друкарню, ресторан «Русь», будинок побуту «Берізка», триповерхову АТС.

В середині 60-х років минулого століття в районі споруджено нові приміщення сільських клубів та будинків культури, шкіл, дитячих садків, магазинів.

У 1976-1990 роках швидкими темпами розвивалось житлове будівництво. В райцентрі з’явилось 16 двоповерхових, 1 чотириповерховий, 1 п’ятиповерховий багатоквартирних житлових будинки та більше 2 тис. індивідуальних житлових будинків по району.

Знаковим для розвитку та становлення медицини Сірогозщини став 1959 рік. Саме тоді було збудовано корпус лікарні, який з'єднав земський стаціонар з амбулаторією, кількість ліжок на той час була доведена до 50. Також було відкрито нову поліклініку з двома будинками для лікарів та протитуберкульозний диспансер.

18 січня 1975 року в райцентрі відкрито триповерховий стаціонар на 200 ліжок та поліклініку, які до сьогодні є основою системи охорони здоров’я.

На базі Степненської дільничної лікарні в 1981 році за ініціативи лікаря Казанка Миколи Тихоновича почала функціонувати водогрязелікарня.

М.Т.Казанок 37 років пропрацював у медичній сфері району, мав численні нагороди, зокрема, йому було присвоєно звання «Відмінника охорони здоров’я» та вручено Почесну грамоту Верховної Ради України.

Нині центральна районна лікарня акредитована на першу категорію. В її складі функціонує хірургічне, терапевтичне, гінекологічне, інфекційне, пологове та дитяче відділення, які оснащено відповідно до сучасних вимог. Проведені  капітальні ремонти пологового та дитячого відділень, фізкабінету, операційного  блоку, поліклініки, перев’язочної хірургічного відділення, облаштовано дві палати підвищеної комфортності для ветеранів Великої Вітчизняної війни. Замінено всі двері першого поверху та більшість вікон на сучасні енергозберігаючі конструкції. Здійснено капітальний ремонт-реконструкцію приймального відділення та відділення швидкої медичної допомоги, на базі яких створено центр екстреної медицини.

В Нижньосірогозькому районі діє також центр первинної медико-санітарної допомоги, який координує діяльність 5 амбулаторій, 14 фельдшерських пунктів та 5 медичних пунктів тимчасового базування. 

Система охорони здоров’я району майже стовідсотково укомплектована лікарями та середнім медичним персоналом. 

В районі збережена мережа закладів освіти: 15 загальноосвітніх навчальних закладів, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, 1 школа-сад, 12 дошкільних навчальних закладів, дитячо-юнацька спортивна школа, Будинок творчості дітей та юнацтва, станція юних натуралістів.

За останні роки поліпшена їх матеріально-технічна база, зокрема, в Дем’янівській ЗОШ І-ІІ ступенів та Новоолександрівській ЗОШ І-ІІІ ступенів, у Нижньосірогозьких дошкільних навчальних закладах №1, №2, №3 та Нижньоторгаївському дитсадку встановлено сучасні енергозберігаючі конструкції, облаштовано їдальню в Червонопартизанській ЗОШ І-ІІІ ступенів, реконструйовано та відремонтовано системи опалення в школах району.

Школи Сірогозщини на 112% забезпечені комп’ютерними комплексами з підключенням до мережі Інтернет. У Червонопартизанській, Степненській, Нижньосірогозькій ЗОШ І-ІІІ ступенів у навчально-виховному процесі використовуються мультимедійні проектори, для Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів придбано кабінети математики, біології, які оснащено сучасною мультимедійною технікою. Комп’ютерна техніка та супутнє обладнання встановлено в 5 дитсадках.

В серпні 2013 року за рахунок коштів державного бюджету оновлено парк шкільних автобусів – отримано 2 автобуси марки АС-Р-«Мрія».

В двох школах району та в центральній районній лікарні за Загальнодержавною програмою «Питна вода України» на 2006-2020 роки встановлено системи доочистки питної води.

З метою створення сприятливих умов щодо організації якісного, змістовного, культурного дозвілля жителів сільської місцевості в населених пунктах району функціонують культурно-освітні заклади – будинки культури й клуби, бібліотеки. Нині на принципово новий рівень вийшла бібліотечна система Сірогозщини, яка у 2011 році стала переможцем конкурсу «Бібліоміст», що проводився в рамках Ради міжнародних і наукових досліджень та обмінів ІRЕХ та Міністерства культури і туризму України з метою організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету. Тож Нижньосірогозька централізована бібліотечна система отримала15 комп’ютерів з програмним забезпеченням, 4 принтери, 4 сканери та 4 набори мережевого обладнання на  загальну суму близько 110 тис. грн.

Провідною галуззю в агропромисловому комплексі району є рослинництво, а саме – вирощування зернових культур.

Рекордні врожаї зернових район отримував у 1973 році – 189 тис. тонн (33,8 цнт/га), в 1977 – 197,1 тис. тонн (34,1 цнт/га), а за роки незалежності найвищий вал отримано в 2011 році – 137 тис. тонн.

Реформування аграрного сектору в 2000-2001 роках і, насамперед, земельних відносин призвели до суттєвих змін структури посівних площ – збільшення посівів соняшнику, а в останні роки – сої. Як альтернативну культуру в умовах Сірогозщини можливо вирощувати озимий і ярий ріпак та інші технічні культури.

В агропромисловому комплексі району працюють ТОВ «Відродження», ТОВ «Агроінвест», ПП «Агротехнології», ТОВ «Дружба-5», ТОВ «Анатолівське», ТОВ СГК «Південь-хліб» та ін. Завдяки застосуванню передових технологій у цих господарствах збирають високі врожаї сільськогосподарських культур.

35 років працює головним агрономом в с. Анатолівка (спочатку в колгоспі «Димитрова», а пізніше в ТОВ «Анатолівське») Заслужений агроном Української РСР (звання присвоєно в 1987 році) Приходько Клавдія Григорівна (1936). Її нагороджено двома орденами Леніна, орденом Жовтневої революції, двічі –бронзовими медалями ВДНГ СРСР та трудовою відзнакою – орденом «Знак Пошани» (2006 р.).

Майже сорок років трудового стажу має повний кавалер ордена Трудової Слави, комбайнер Нивін Віктор Іванович (1938) з с. Нижні Торгаї. Він ударник п’ятирічок, учасник ВДНХ СРСР, УРСР. Також його нагороджено орденом «Знак Пошани». В 1980 році іменем трудової династії Нивіних у радгоспі «Хлібороб» (с. Нижні Торгаї) названо поле.

Волобуєв Олександр Тарасович (19.04.1910 – 10.04.1999) – Герой Соціалістичної Праці (нагороджений у 1958 році), механізатор колгоспу ім. Леніна (с. Верхні Сірогози).

У грудні 2013 року голова районної державної адміністрації Олександр Шилкін та голова районної ради Володимир Мельничук у складі делегації представників Херсонської області, яку очолювала заступник  голови  обласної   державної  адміністрації Ганна Пономаренко поздоровили нашого земляка,  вихідця із Сірогозщини,  Миколу Білоблоцького з ювілеєм  - 70-річчя від  дня  народження. У 2013 році йому присвоєно звання «Почесний громадянин Нижньосірогозького району».  Учасники делегації вручили йому  диплом та  почесний  знак, який його  посвідчує.

Переробна промисловість району представлена ТОВ «Верхньосірогозький  олійно-переробний завод», яке розташоване на території с.Верхні Сірогози. Основним видом діяльності товариства є переробка насіння соняшнику на рослинну олію, а в якості побічної продукції з лузги насіння соняшнику виробляються паливні брикети.

Всі позитивні результати, які має сучасна Сірогозщина, стали можливими, насамперед, завдяки згуртуванню всіх гілок влади навколо вирішення спільних проблем та консолідації зусиль громадськості, бізнесу і влади для закріплення позитивних тенденцій в економічному та соціальному розвитку Нижньосірогозького району.